pree

Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Nedir ?

İSO (İnternational Organiztion and Standardization) standartlarına göre konteynerler 20’lik ve 40’lık olarak ikiye ayrılır. Bunları kendi aralarında kullanım şekilleri, yapıldığı malzemeler ve amaçlarına göre kategorilendirebiliriz.

Dünyada Uluslar arası taşımacılığın büyük bir kısmı denizden yapılıyor ve denizyolu taşımacılığının %87’si konteyner kullanmaktadır. Konteynerler fiziksek özellikleri sebebiyle birbirinden farklı malların bir arada taşınmasını sağladığı için ve birden fazla kez kullanılması deniz yolu taşımacılığının önemli bir öğesidir.

Günümüzde Konteyner Taşımacılığı

Günümüzde konteyner taşımacılığında hammadde, gıda malzemeleri, tıbbi cihazlar ve tıbbi ilaçlar, inşaat malzemerl vb. Önemli unsurları barındırdığı için bir çok farklı ürünün taşımacılığını yapmakta mümkündür. Ayrıca IMO’lu yük dediğimiz yani “Tehlikeli maddelerde” konteyner’larda taşınmaktadır.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

 Konteyner Taşımacılığı, farklı konteyner yüklerinin sayesine yapılan taşımacılıktır. Standart ölçülerde üretilen konteynerler birden fazla çeşitli şekilde üretilebilir, birbirinden farklı araçlara yüklenebilir ve bundan önemliside verimli bir taşıma olanağıda sağlar.

 

Konteyner Taşımacılığı Faaliyetleri Nelerdir?

 Ticaret hacmi ve mal hareketlerinin gittikçe artması dünya üzerinde çeşitlenmesi ürünlerin konsolidasyonunu yani borcun vadesini uzatmayı zorunlu hale getiriyor. Uluslar arası ticarette yükler bazen bir konteyneri dolduramadığında bir birinden farklı alıcısı olan yükler “Parsiyel” dediğimiz yani “Less Container Load” olarak bir konteynerde taşınabilme olanağınada sahiptir. “LCL” yüklemeler alınan bilgi doğrultusunda ya limana yada lojistik firmasına yönlendirilmektedir.

FCL Ne demektir?

FCL “Full Container Load” olarak adlandırdığımız “Tam Konteyner Yükü” olarak Türkçe’de adlandırılmıştır. FCL bir konteynerin tüm yükünün sahibinin yani”shipper” olarak adlandırdığımız yollayıcının veya alıcıya yani “consignee” ‘ ye ait olduğunu göstermektedir. Konteyner ister 20ft ister 40ft olmakla beraber konşimentosunun yani “taşıma senedi” ‘nde FCL terimi varsa tüm malın  aynı yük sahibine veya alıcıya sahip olduğunu göstermektedir.

 

LCL Ne demektir?

 LCL “Less Container Load” olarak adlandırdığımız “Parsiyel Konteyner Yükü” olarak Türkçe’de adlandırılmıştır.LCL konteynırın tüm yükünün birden fazla sahibine ve bu yükün birden fazla alıcıya ait olmasıdır.LCL konteynerler ister 20ft ister 40ft olsun konşimentoda yani taşıma senedinnde bu yükün birden fazla alıcıya veya birden fazla sahibinin olduğunu göstermektedir.

 

Konteyner Çeşitleri Nelerdir?

 Konteynerler standart olarak beş farklı uzunlukta konteyner çeşidi vardır, 20feet (6.1m), 40feet (12.2m), 45feet (13.7m), 48feet(14.6m) ve 53feet (16.2m) olarak belirlenebilmektedir.

Konteyner hacim kapasitesi ise 20feet konteyner eş değeri “TEU” olarak yani “Yirmi Ayak Eş Değer Birimi” olarak belirtilmektedir. 20Feet konteynerın brüt ağırlığı 24 ton olurken 40feet konteynerın brüt ağırlığı 30,480 tondur.

Bizde Bu Anlamda…

İSGLOBAL LOJİSTİK Konteyner Taşımacılığında Gelişmekte olan ülkeler arasında en canlı ekonomilerden biri olan Türkiyede, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamakta ve Doğu ve Batı arasında doğal bir köprü işlevi görmekteyiz. Firmamız esneklik, hız ve diğer taşıma türleriyle uyum bakımından birçok avantajada sahiptir.  İSGLOBAL LOJİSTİK siz değerli müşterilerimize hızlı servis ve uygun fiyat olanakları sağlamaktadır.

İSGLOBAL LOJİSTİK

İstanbul Ambarlı Limanı, Asya port Limanı, Haydarpaşa Limanı, Gemlik Limanı, Evyap Limanı, Mersin Limanı, Yıl port Limanı, Alsancak Limanı, Aliağa Limanı, Mersin port ve Çerkezköy Tren Garı limanlarından her türlü Konteyner Taşımacılığı işlemlerinizi gerçekleştirmektedir.

Yurt Genelindeki tüm limanlarda Konteyner Taşımacılık Hizmetlerini gerçekleştiren İSGLOBAL LOJİSTİK sizlerin tekliflerini beklemektedir.

HİZMETLERİMİZ

 1. Konteyner Taşımacılığı
 2. Parsiyel ve Komple Taşımacılık
 3. Gensetli Taşımacılık
 4. ADR’li taşıma nakliyesi
 5. Konteyner nakliyesi
 6. Depolama Hizmeti ve Teminatlı taşımacılık
 7. Ağır Nakliyat Çözümleri

  HİZMET VERDİĞİMİZ LİMAN VE GÜMRÜKLER

  1. Erenköy
  2. Halkalı
  3. AHL Gümrüğü

  LİMANLAR

  1. Ambarlı Limanı
  2. Asyaport Limanı
  3. Haydarpaşa Limanı
  4. Gemlik Limanı
  5. Evyap Limanı
  6. Mersin Limanı
  7. Yılport Limanı
  8. Alsancak Limanı
  9. Aliağa Limanı

Hizmetlerimizden yararlanmak için 7/24 bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Yakuplu mah Yakuplu cad No:6 Da:101

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL

TEL:0212 876 7591

GSM:0530 730 3683

Mail: [email protected]

Mail: [email protected]

isgloballojistik.com

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*